Apply Discount Code

Availability: In stock
Hugo 3 Light Bathroom Ceiling Spotlight Plate - Matte Black
SKU
SPA-27405-MBLK
£55.00
Details
Our Hugo 3 Light Spotlight Plate features a modern, matte black finish that gives the piece a contemporary style, while complimenting the warm glow of light as the frosted glass shades diffuse a soft glow throughout the room. Featuring an arrangement of 3 lights, the adjustable heads are able to be personalised in order to solve any lighting needs – perfect task lighting. The fitting also comes with an IP44 Rating, allowing for use in appropriate areas of your bathroom.
- Mate black finish has a modern, contemporary look;
- Personalise your home lighting with the adjustable light heads;
- Withstanding minor water damage, the IP44 rating allows the piece to be used in the bathroom.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Spotlight Bars & Plates |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 26cm |
| Height | 18cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal |
| Shade Material | Metal |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Commercial |
| Technical Information | • Complete with fixings and instructions • IP44 safety rating (See Chart) • Class 1 protection • For use in bathroom zones 1 |
| Ceiling Cap | 14cm |
| Shade Shape | Cylinder, Tube |
| Ceiling Type | High Ceiling, Low Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



