Apply Discount Code

Availability: In stock
Chobham 3 Light Adjustable Ceiling Spotlight Plate - Satin Brass
SKU
C01-INL-31776-SBRS
£28.00
Details
Light up your kitchen with our Chobham 3 Light Spotlight Plate, with 3 adjustable light heads allowing you to efficiently provide your space with personalised task lighting to resolve all your lighting needs. Finished in satin brass, this retro inspired ceiling light adds a warm touch of colour to your room, creating the perfect accent lighting feature.
- Satin brass finish has a vintage feeling;
- Personalise your lighting with the adjustable light heads;
- 3 light spotlight plate provides your whole room with efficient, practical lighting.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Spotlight Bars & Plates |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Brass |
| Diameter | 20cm |
| Height | 12.5cm |
| Length | 24cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Material | Metal |
| Shade Material | Metal |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Commercial, Industrial, Modern, Simple |
| Ceiling Cap | 20cm |
| Product Weight | 0.62kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 24 Watt |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





