Apply Discount Code

Availability: In stock
Chobham 3 Light Adjustable Ceiling Spotlight Plate - Satin Nickel
SKU
C01-INL-31776-SNIC
£28.00
Details
A spotlight plate can be a simple yet incredibly effective way to create a more practical style of lighting inside of the interiors. This sleek modern piece features 3 individual spotlights which each face in a separate direction to ensure that the light is spread as practically as possible. Finished in an incredibly fashionable satin nickel effect, this fixture will give clear and focused light to your home alongside a very stylish image.
- gives purposeful illumination to your home;
- satin nickel finish provides a stylish and elegant image;
- can be used in a range of different interiors.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Spotlight Bars & Plates |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Nickel |
| Diameter | 20cm |
| Height | 12.5cm |
| Length | 24cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Shade Material | Metal |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Commercial |
| Ceiling Cap | 20cm |
| Product Weight | 0.62 |
| Shade Shape | Cylinder |
| Ceiling Type | High Ceiling, Low Ceiling, Suspended Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 24 Watt |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



