Apply Discount Code

Availability: In stock
Kenn 2 Light Outdoor Up and Down Wall Light with PIR Sensor - Anthracite
SKU
C01-ZN-29179-ANTH
£37.00
Details
Making sure that your home is always secure is something that every household should invest in and our Kenn Outdoor Up and Down Light with PIR Sensor in Anthracite is a brilliant option. The sleek design is great for creating a stylish look that not only adds light, but also looks the part and is discreet enough to not interrupt the look of your home. The anthracite colourway finish gives it a very outdoor appropriate look too and the tubular design of the up and down feature creates a gorgeous effect on a wall. Placement is key when it comes to the PIR sensor and this has been cleverly designed to have good coverage of an area.
- Durable design that Is for use outdoors
- PIR sensor adds security to your home
- Up and down feature is stylish and adds a modern look to your home
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Sensor Type | PIR |
| Sensor Detection Angle (°) | 90 |
| Sensor Detection Range (m) | 8 - 10 |
| Product Type | Security Lighting, Up and Down Wall Lights |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Anthracite |
| Diameter | 6cm |
| Height | 21.5cm |
| Width | 7cm |
| Projection | 10.5cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient, Security Sensor, Water Resistant |
| Style | Conservatory, Contemporary, Modern, Porch, Simple |
| Technical Information | • IP65 Rated • PIR Sensor 8-10m |
| Product Weight | 0.8kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
| Wall Cap | 7cm x 15cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





