Apply Discount Code

Availability: In stock
Chobham 4 Light Adjustable Ceiling Spotlight Bar - White
SKU
C01-INL-31723-WHT
£32.00
Details
This 4 light spotlight bar is sure to give an effective form of lighting to your interiors in a modern and fashionable manner. The lights can each be adjusted so that they are directed to the most suitable area of the room, whilst the white finish allows for a brighter look that is perfect for a room with a lighter theme. The light is ideal for a wide range of interiors, making it a versatile addition to any home.
- white finish is bright and simple;
- gives a wide spread of practical illumination to your home;
- can be adjusted to suit any interior’s specific requirements.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Spotlight Bars & Plates |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | White |
| Height | 15cm |
| Width | 9cm |
| Length | 78cm |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 8 Watt |
| Material | Metal |
| Shade Material | Metal |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Simple |
| Ceiling Cap | 8cm |
| Product Weight | 0.75kg |
| Shade Shape | Cylinder |
| Ceiling Type | High Ceiling, Low Ceiling, Suspended Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 32 Watt |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



