Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 16+ Weeks
Bolton Bathroom 4 Light LED Flush Ceiling Spotlight Bar - Chrome
SKU
SPA-31737-CHR
£83.00
Details
Flush Ceiling bar lights are useful additions to any household, offering a very practical form of light to your interiors, shining across a wide area to give effective coverage.
The Bolton LED Bathroom Flush Ceiling Light is a sleek 4 light spotlight bar which is perfect for modern interiors thanks to the smooth chrome finish, whilst each individual light helps you to offer a wider and more purposeful glow. This flush ceiling light is suitable for a range of interiors including bathrooms, and offers reliable, durable, and energy efficient LED illumination to your home.
- 4 light design gives excellent coverage;
- LED lights give energy efficient light to your home;
- chrome finish is sleek and urban.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 20 Watt |
| Product Type | LED Spotlight Bar & Plates |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Chrome, Clear |
| Height | 7cm |
| Width | 11cm |
| Length | 53cm |
| Number of Bulbs | 4 |
| Lumen | 1350 |
| Average Lifespan | 20 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 5 Watt |
| Material | Metal & Acrylic |
| Shade Material | Acrylic |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Contemporary, Modern |
| Technical Information | • IP44 Rated (See Zone Chart) • Class II Double Insulated |
| Product Weight | 1.72kg |
| Shade Shape | Cylinder, Round |
| Ceiling Type | High Ceiling, Low Ceiling, Suspended Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Max Combined Wattage | 20 Watt |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


