Apply Discount Code

Availability: In stock
Crista Bathroom Wall Light with Pull Cord - Chrome
SKU
SPA-6888.014
£32.00
Details
Crista Bathroom Wall Light with Pull Cord - Chrome
The Crista wall light features a cool, curved design to light up your bathroom in style. The IP44 rated bathroom light is finished in chrome and has twin frosted glass diffusers designed to create bright and practical illumination.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Product Type | Double Wall Lights |
| Switch Type | Pull-Chain/Cord |
| Voltage | 240V |
| Color | Chrome |
| Height | 10.5cm |
| Width | 20.5cm |
| Projection | 14cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Contemporary, Modern, Retro, Simple, Stylish |
| Technical Information | • Complete with fixings and instructions • IP44 safety rating • Class 1 protection • For use in zones 1 |
| Product Weight | 1.25 |
| Shade Shape | Tube |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


