Apply Discount Code

Availability: In stock
Elena Glass Bathroom Wall Light 2 Light Pull Cord Switch - Chrome
SKU
SPA-PR-12744
£36.00
Details
The Elena bathroom wall light from Litecraft features a sleek polished chrome fitting with twin opal glass shades, diffusing the light perfectly for bright and practical illumination in the bathroom. A pull switch is located on the front, making it easy to turn on and off.
This contemporary styled wall light is IP44 rated for safe use in the bathroom. It can be installed in bathroom zones 1 & 2 (connect to a 30mA RCD for zone 1) as well as dry outside zones. Litecraft recommend using a qualified electrician to fit all bathroom lighting safely.
- Brings bright, practical illumination to your bathroom;
- IP44 Rating makes this ideal for damp areas;
- Easy to use pull switch for turning on and off.
More Information
| Weight (kg) | 1.5 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Double Wall Lights |
| Switch Type | Pull-Chain/Cord |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 240V |
| Color | Chrome |
| Height | 6cm |
| Width | 36cm |
| Projection | 11.5cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Art Deco, Contemporary, Fancy, Modern, Retro, Simple, Stylish, Trendy |
| Technical Information | IP44 Rated;Water Resistant;Complete with fitting instructions and fixings;Back Plate Width: 20cm |
| Product Weight | 0.8kg |
| Shade Shape | Tube |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


