Apply Discount Code

Availability: In stock
Mavis 2 Arm Bathroom Wall Light - Black
SKU
SPA-39652-BLK
£20.00
Recommended Lightbulbs
Details
Introduce sleek accent lighting with the Mavis 2 Arm Bathroom Wall Light in a sleek black finish. Its compact design with ribbed glass tube shades elegantly achieves a balance between task and ambient lighting. Ideal for mirror-side installation, it is also bathroom safe with an IP44 rating.
- Sleek modern black finish;
- Compact wall mounted design;
- IP44 rated for wet zones.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 32cm |
| Width | 11cm |
| Projection | 11cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.52kg |
| Shade Shape | Cylinder |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 6 Watt |
| Wall Cap | 10cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




