Apply Discount Code

Availability: In stock
Mavis 3 Arm Semi Flush Bathroom Ceiling Light - Black
SKU
SPA-39650-BLK
£35.00
Recommended Lightbulbs
Details
Add modern minimalism to your space with the Mavis 3 Arm Semi Flush Bathroom Ceiling Light in matte black. Each light features tube shaped ribbed glass shades for a sophisticated lighting look. With a robust black finish and an IP44 bathroom safety rating, it's both sleek and functional.
- Modern black finish;
- Ribbed glass tube shaped shades;
- IP44 rated flush design is ideal for low ceilings.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Semi Flush |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 31cm |
| Height | 11.5cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Ceiling Cap | 10cm |
| Product Weight | 0.82kg |
| Shade Shape | Cylinder |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 9 Watt |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





