Apply Discount Code

Availability: In stock
Veda 2 Light Outdoor Up and Down Wall Light - Black
SKU
C01-ZN-44262-BLK
£25.00
Details
Improve the security of your home with the Veda 2 Light Outdoor Up and Down Wall Light in Black. The ribbed design and dual light projection makes it ideal for enhancing the ambience of your outdoor areas. Built for long-lasting performance, this fixture adds both practicality and elegance to your home’s exterior.
- Suitable for outdoor use with an IP65 rating;
- Sleek black finish will pair effortlessly with existing decor;
- Compatible with GU10 bulbs.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 18.3cm |
| Width | 7cm |
| Projection | 12cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Aluminium |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.482kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 14 Watt |
| Wall Cap | 4.7cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



