Apply Discount Code

Availability: In stock
Trisha 4 Light Bathroom Ceiling Spotlight Bar - Black
SKU
SPA-35081-BLK
£60.00
Recommended Lightbulbs
Details
Transform your lighting with the Trisha 4 Light Bathroom Ceiling Spotlight Bar in Black. Ideal for illuminating bathrooms and kitchens, this IP44-rated spotlight bar offers adjustable directional light, perfect for improving productivity. Complete with a contemporary black finish, this ceiling light would effortlessly slot into minimalistic homes.
- IP44 rating for water resistance;
- Contemporary black finish;
- Compatible with GU10 bulbs.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Spotlight Bars & Plates |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 14cm |
| Width | 8cm |
| Length | 62cm |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Technical Information | • IP44 Rated for Bathroom Use • Class I |
| Product Weight | 1.25 |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




