Apply Discount Code

Availability: In stock
Bolton Bathroom 4 Light LED Flush Ceiling Spotlight Bar - Matte Black
SKU
SPA-31737-MBLK
£83.00
Details
Transform your home lighting with the Bolton Bathroom 4 Light LED Flush Ceiling Spotlight Bar in Matte Black. This ceiling light is a beautiful addition to bathrooms and kitchens to create a streamlined look in your home. Finished in a sleek matte black, this integrated LED ceiling light features four ring shades that diffuse a 20-watt glow across your room.
- Integrated LED technology;
- Sleek matte black finish with a contemporary design;
- Compact flush design is ideal for rooms with lower ceilings.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 20 Watt |
| Product Type | LED Spotlight Bar & Plates |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Matte Black |
| Height | 7cm |
| Width | 11cm |
| Length | 53cm |
| Number of Bulbs | 4 |
| Lumen | 1350 |
| Average Lifespan | 20 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 5 Watt |
| Material | Metal & Acrylic |
| Shade Material | Acrylic |
| Features | Double Insulated, Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Contemporary, Modern |
| Technical Information | • IP44 Rated (See Zone Chart) • Class II Double Insulated |
| Product Weight | 1.72kg |
| Shade Shape | Cylinder, Round |
| Ceiling Type | High Ceiling, Low Ceiling, Suspended Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Max Combined Wattage | 20 Watt |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



