Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 7-10 Working Days
Fibo Outdoor Up & Down Carbon Fibre Wall Light - Rust
SKU
C01-CZ-37502-RUST
£18.00
Details
Transform your home's exterior with the Fibo Outdoor Up & Down Carbon Fibre Wall Light in Rust. This wall light boasts two light sources which project light up and down your wall in beautiful patterns. Featuring a rust finish, this unique design is made from carbon fibre, ensuring corrosion resistance and is ideal for coastal homes.
- IP44 rating for water-resistance;
- Looks ideal when styled on either side of a front or back door;
- Perfect for coastal areas.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Rust |
| Height | 16.2cm |
| Width | 7.7cm |
| Projection | 11cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Carbon Fibre |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.25kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



