Apply Discount Code

Availability: In stock
Tegan 1 Light Outdoor Square Up Wall Light - Grey
SKU
C01-ZN-41100-GRYSMK
£19.00
Details
Stylish geometric lighting for modern homes with the Tegan 1 Light Outdoor Square Up Wall Light. This angular wall light comes in a modern grey finish for an urban appearance and comes IP44 rated for durability against outdoor weather conditions. It also features a gorgeous smoke-tinted glass shade which is ideal for displaying one of our separately sold vintage filament light bulbs. Style this light on either side of an entryway or window for a sleek elevated appearance to your home.
- Square Uplight design with a modern and sleek grey colour;
- Features a smoke-coloured shade for a soft and diffused lighting effect;
- Compatible with E27 bulbs for easy customisation and bulb replacement.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Grey, Smoke |
| Height | 17cm |
| Width | 8.2cm |
| Length | 11.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Aluminium |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.68kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Wall Cap | 7cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


