Apply Discount Code

Availability: In stock
Tegan 1 Light Outdoor Round Up Wall Light - Grey
SKU
C01-ZN-41099-GRYSMK
£21.00
Details
Compact minimalist lighting designs for the outside of your home with the Tegan 1 Light Outdoor Round Up Wall Light. This wall light comes in a stylish grey finish for a modern aesthetic that suits urban homes and comes with a smoke-tinted glass shade, looking ideal when paired with one of our separately sold vintage filament light bulbs. It also comes IP44 rated for water resistance against outdoor weather conditions and looks ideal when styled on either side of a window or entrance way.
- Round Uplight with a single E27 light bulb socket;
- Grey colour with a smoke-coloured shade for a modern aesthetic;
- Creates a gentle upward illumination for ambient lighting.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Grey, Smoke |
| Height | 18cm |
| Width | 8.1cm |
| Length | 12.5cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Aluminium |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.54kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Wall Cap | 7cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


