Apply Discount Code

Lydia Bathroom 7 Watt COB LED Adjustable Colour Changing Recessed Downlighter - White
SKU
SPA-41111-WHT
Availability: In stock
Lydia Bathroom 7 Watt COB LED Adjustable Colour Changing Recessed Downlighter - White
SKU
SPA-41111-WHT
£24.00
Details
Get versatile lighting for your home with the Lydia Bathroom 7 Watt COB LED Adjustable Colour Changing Recessed Downlighter. These handy light fittings are great for homes with low ceilings, as well as being placed strategically to give the illusion of a room being bigger. The IP65 rating means that this light is suitable for use in any room in the home, even the bathroom. While the 360-degree lights can be directed to where exactly it is required.
- Colour temperature changing technology;
- IP65 rating for bathroom use;
- White finish blends well against white ceiling and walls.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 7 Watt |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| Colour Temperature | 3000K |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | White |
| Diameter | 9cm |
| Height | 4cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Lumen | 700 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient |
| Style | Modern |
| Ceiling Cap | 7cm |
| Product Weight | 0.28kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | F |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





