Apply Discount Code

Lydia Bathroom 7 Watt COB LED Adjustable Colour Changing Recessed Downlighter - Black
SKU
SPA-41111-BLK
Availability: In stock
Lydia Bathroom 7 Watt COB LED Adjustable Colour Changing Recessed Downlighter - Black
SKU
SPA-41111-BLK
£24.00
Details
Get modern and stylish lighting that doesn’t invade any of your visual space with the Lydia Bathroom 7 Watt COB LED Adjustable Colour Changing Recessed Downlighter. The black finish on this spotlight allows it to blend well with most homes interior or decor choices. While the 360-degree rotation of the bulbs allows you to customise this light to suit your home's needs. Perfect for homes with limited space of low ceilings
- Coloute temperature changing technology;
- Adjustable bulb gives 360 degree directional lighting;
- IP65 rating, ideal for bathroom use.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 7 Watt |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| Colour Temperature | 3000K |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 9cm |
| Height | 4cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Lumen | 700 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Features | Colour Changing, Energy Efficient |
| Style | Modern |
| Technical Information | • IP65 Rated for bathroom use. See zone chart. • Adjustable Colour Temperature: 3000K to 6500K |
| Ceiling Cap | 7cm |
| Product Weight | 0.28kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | F |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





