Apply Discount Code

Availability: In stock
Irela 1 Light Adjustable Spotlight Wall Light - Anthracite
SKU
C01-CZ-29321-ANTH
£24.00
Details
Bring your home up to date and increase the safety of your outdoor areas at night-time with the Irela 1 Light Adjustable Spotlight Wall Light. Finished in Anthrecite, is this wall light the modern touch your house is missing? Featuring an IP44 rating, this wall light is made for any external area.
- Made from Marine-grade stainless steel, making it corrosion resistant;
- Spotlight inspired to direct the light where necessary;
- LED-compatible when paired with the correct bulbs (sold separately).
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Product Type | Single Wall Lights |
| Voltage | 240V |
| Color | Anthracite |
| Height | 8.7cm |
| Width | 6cm |
| Projection | 17.7cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb, Small, Water Resistant |
| Style | Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | IP44 Rated for Outdoor Use;Class 1 |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | 7 Watt |
| Guarantee (years) | 3 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




