Apply Discount Code

Availability: In stock
Kenn Up or Down Outdoor Wall Light - Black
SKU
C01-ZN-37940-BLK
£21.00
Recommended Lightbulbs
Details
Create a cosy and welcoming atmosphere to your home’s exterior with the Kenn Up or Down Outdoor Wall Light. Finished in Black this wall light really fits in with any modern home. The dual fitting of this wall light allows you to highlight decorative features of your home as well as using it to illuminate your ground level. This in turn brings with it some additional safety to your home by lighting up your outside areas when the sun fades, preventing accidents.
- Holds an IP65 rating, be confident this wall light will last in the outdoors;
- Compatible with LED bulbs to get energy-efficient lighting (sold separately);
- Perfect for lighting up doorways, patios.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 12.5cm |
| Width | 5.9cm |
| Projection | 12.2 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Modern, Porch |
| Technical Information | • IP65 Rated for Outdoor Use • Class I |
| Product Weight | 0.5kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Wall Cap | 10cm x 4.6cm |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





