Apply Discount Code

Availability: In stock
Evra Double Rectangle Adjustable Recessed Downlighter - Silver
SKU
C01-INL-38618-SIL
£17.00
Details
Create a polished and modern feel to your home with the Evra Double Rectangle Adjustable Recessed Downlighters. Finished in Silver, these LED spotlights can be placed where suits to give even, energy-efficient lighting across your room, when paired with the compatible bulb (sold separately)
- Highlights areas or certain decorative pieces in your home using the spotlights;
- Use less visual space in your home and create a bigger feeling room;
- Excellent lights for a multitude of uses in your home.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Silver |
| Height | 0.3cm |
| Width | 9.2cm |
| Length | 17.4cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Modern |
| Ceiling Cap | 16cm x 8cm |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




