Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 3-4 Weeks
Adjustable LED Fire Rated IP65 Recessed Downlight - Antique Copper
SKU
SPA-38571-ACOP
£18.00
Details
Industrial lighting styles for your home with the Adjustable LED Fire Rated IP65 Recessed Downlight. This recessed spotlight comes in an antique copper finish and is IP65 rated, allowing it to be used in bathrooms safely. It is also tiltable, allowing you to adjust the position of light to your preference, and comes in a 4000K natural white shine, providing a bright and practical light.
- Copper finish is ideal in industrial style interiors;
- IP65 rating means that this light is water resistant enough to be installed in the bathroom;
- Tiltable feature allows for directional light in any position of your choosing.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 5 Watt |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Copper |
| Diameter | 8.7cm |
| Height | 3cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Lumen | 500 |
| Average Lifespan | 50 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient, Fire Rated, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Technical Information | • 60 Degree Beam Angle • Cutout Diameter: 7cm |
| Ceiling Cap | 7cm |
| Product Weight | 0.15kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | E |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 






