Apply Discount Code

Remote Controlled 2 Light LED Colour Changing Up and Down Outdoor Wall Light - Black
SKU
C01-ZN-31765-BLK
Availability: In stock
Remote Controlled 2 Light LED Colour Changing Up and Down Outdoor Wall Light - Black
SKU
C01-ZN-31765-BLK
£54.00
Details
Outdoor lights come in a range of different shapes and styles for a variety of different effects, so it is important that you find the right kind of lights for the impact that you are looking to give to your home’s exterior. This remote controlled LED colour changing up and down outdoor light can offer a wash of different colours across your wall for a more unique image, which can also help you to give a personalised twist to your home’s designs. The light is a 2 light piece which gives illumination to its surrounding areas in a very effective manner for a very modern look.
- IP44 rated wall light with sleek black finish;
- outdoor colour changing wall light can be controlled remotely;
- Energy efficient LED lighting, ideal for gardens, pathways and doorways.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Light Source | LED |
| Wattage | 2.5 Watt |
| Product Type | LED Wall Lights, Up and Down Wall Lights |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black, Multi Coloured, RGB |
| Width | 6.5cm |
| Length | 18cm |
| Projection | 12cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Lumen | 130 |
| Average Lifespan | 20 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 2.5 Watt |
| Material | Metal & Acrylic |
| Features | Colour Changing, Twin, Uplighter, Water Resistant |
| Style | Contemporary, Cool, Decorative, Modern, Porch, Quirky |
| Technical Information | IP44 Rated for Outdoor Use |
| Shade Shape | Cylinder, Tube |
| Max Combined Wattage | 5 Watt |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 

