Apply Discount Code

Availability: In stock
Brooklyn 3 Light Industrial Ceiling Pendant Bar - Satin Brass
SKU
C01-INL-25294-SBRS
£80.00
Details
Bring a regal accent to your home with the Brooklyn 3 Light Industrial Ceiling Pendant Bar in Satin Brass. The timeless 3-light design of this brass pendant light bar suits many styles from contemporary to art deco. This 3 light ceiling pendant is a fantastic lighting solution for kitchens and dining areas, creating a warm, inviting glow to the room.
- Ideal kitchen island or breakfast bar lighting;
- 3 lights offer the perfect ambiance;
- Elegant dome shades with satin brass finish.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Pendant Bars |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Brass |
| Height | 25cm |
| Width | 20cm |
| Length | 80cm |
| Drop | Max: 130cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 6 Watt |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable, Large |
| Style | Commercial, Industrial, Kitchen Island, Modern, Simple |
| Ceiling Cap | 12cm |
| Product Weight | 2.98kg |
| Ceiling Type | High Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




