Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 4-6 Weeks
5 Pack of IP65 Rated GU10 Tiltable Circular Downlighter - Satin Brass
SKU
AS-C5-30842-SBRS
£52.00
Recommended Lightbulbs
Details
Offering a retro style to your interior lighting set up, the 5 Pack of GU10 Tiltable Circular Downlighters give a matching appearance in your home. These downlights look fantastic in any room in your home but have the ability to be used as an overhead shower light due to their IP65 rating. They also come in a chic satin brass finish, offering a vintage appearance and can be tilted for adjustable lighting that can be pointed in any direction of your choosing.
- Satin brass finish gives a retro aesthetic;
- 5 pack of lights offers a co-ordinated appearance;
- Can be used as an overhead shower light.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Brass |
| Diameter | 9.2cm (Cut Out: 7.5cm) |
| Height | 11.5cm |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Diecast Aluminium |
| Shade Material | Glass |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Commercial, Modern, Simple |
| Technical Information | • IP65 Rated for Bathroom Use • Suitable as a shower light |
| Product Weight | 1.1kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 







