Apply Discount Code

Availability: In stock
5 Pack of IP65 Tiltable Square Downlighter - Matte Black
SKU
AS-C5-35725
£52.00
Details
Urban style choices for your interior lighting arrangements, this 5 Pack of Tiltable Square Downlighters come in a sleek matte black finish and are ideal for creating a modern aesthetic within your home. These recessed lights are tiltable, meaning that they can be adjusted to shine light where you need it most, making for fantastic task lighting in your kitchen or bathroom. They can even be used as an overhead shower light due to their IP65 rating making them sufficiently water-resistant
- 5 pack creates a cohesive appearance in your home;
- Matte black finish is perfect for urban households;
- Square design adds a decorative touch.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 11.5cm |
| Width | 9.2cm |
| Length | 9.2cm |
| Number of Bulbs | 5 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 7 Watt |
| Material | Diecast Aluminium |
| Shade Material | Glass |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Commercial |
| Technical Information | • IP65 Rated for Bathroom Use • Suitable as a shower light |
| Ceiling Cap | 7.8cm |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 






