Apply Discount Code

Availability: In stock
2 Pack of Tyne 360° Surface Mount Triple PIR Sensor - White
SKU
AS-C2-ZN-25154-WHT
£31.00
Details
This mountable 2 pack of PIR sensors allows you to create multiple areas of functional automated lighting for your home, which also acts as a fantastic addition to your security measures as the sensors can trigger a light to shine when movement is detected to give a clear indication of activity in the area. This allows you to identify any issue and take the necessary action. The 360 degree range of these sensors offers more effective coverage across the surrounding space so no movement is missed.
- Simple white finish;
- 2 pack of practical 360 degree PIR sensors;
- Adds extra functionality and safety to your home.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Product Type | Sensor |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | White |
| Diameter | 11.5cm |
| Height | 6cm |
| Material | Plastic |
| Features | Security Sensor |
| Style | Classic, Modern, Simple |
| Technical Information | IP20 Rated;Detection Range: 12m;Time Delay: 10 seconds to 15 minuntes (Adjustable) |
| Compatible with LED | Yes |
| Max Combined Wattage | Halogen Load: 1200 Watt |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


