Apply Discount Code

Availability: In stock
Tyne Outdoor 360 Degree Surface Mount PIR With Single Sensor - White
SKU
C01-ZN-25153-WHT
£18.00
Details
The Tyne outdoor surface mount PIR sensor is a fantastic security feature for your home. The 360-degree feature is an excellent feature of this outdoor PIR sensor, detecting movement in a larger area. PIR sensors detect movement, and thus activate the light to turn on when required. The white finish gives the practical and efficient outdoor sensor a charming and classic touch, making the piece an ideal addition to any modern household when paired with a floodlight or outdoor wall light.
• Outdoor 360 degree PIR sensor
• White finish is classic and simple
• Practical security feature
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Product Type | Sensor |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 240V |
| Color | White |
| Diameter | 11.5cm |
| Height | 6cm |
| Material | Plastic |
| Features | Security Sensor |
| Technical Information | IP20 Rated |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


