Apply Discount Code

Availability: In stock
2 Pack of Sitka Outdoor 3 Watt Garden Deck Light Kit - Chrome
SKU
C01-ZN-41737
£16.00
Details
Improve your outdoor lighting set-up with this 2 Pack of Sitka Outdoor 3 Watt Garden Deck Light Kit. These recessed garden decking lights easily plug into our Sitka 4 Pack of compatible outdoor deck lights to illuminate a larger area with a 4000K cool white light, as well as being LED integrated to save you money on your energy bills. This 2-pack comes in a sleek chrome finish for a modern appearance that suits contemporary garden design, and is IP65 rated for sufficient water resistance against outdoor weather conditions.
- Expansion kit for deck lighting with two 2-watt LED recessed lights;
- Compatible with the Sitka Recess Deck Light Kit;
- Enhances the ambience and safety of outdoor decks and stairs.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 3 Watt |
| Product Type | Recessed Downlighters |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Voltage | 24V |
| Color | Black, Chrome |
| Diameter | 4.15cm |
| Height | 4.9cm |
| Length | Cable: 400cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Lumen | 250 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Plastic |
| Features | Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Technical Information | • This kit comes with a standard 2m spacing between spikes for optimal spacing and balanced lighting. |
| Product Weight | 0.28kg |
| Efficiency Rating | A++ |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


