Apply Discount Code

Availability: In stock
Harold Outdoor Solar LED Recessed Deck Light Kit - Black
SKU
C01-ZN-42060-BLK
£40.00
Details
Line your patio, decking, or outdoor seating area with this Harold Outdoor Solar LED Recessed Deck Light Kit. These LED solar lights can be recessed into your decking and are solar powered, meaning they do not need to be wired to your home electrics, as well as being IP65 rated for extra durability against outdoor weather conditions. They also come in a black finish for a modern look and are RGB remote controlled colour changing lights, allowing you to set them to your preference.
- RGB remote controlled for colour changing lighting;
- Ideal for any decking or patio;
- Pack of 4;
- Solar powered and IP65 rated.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 2 Watt |
| Product Type | Drive Over Lights, Recessed Downlighters |
| Switch Type | Remote |
| Colour Temperature | RGBW |
| IP Rating | IP65 Rated |
| Color | Black |
| Diameter | 4.15cm |
| Height | 4.7cm |
| Number of Bulbs | 4 |
| Lumen | 200 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient, Rechargeable, Remote Control, Solar Powered, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Technical Information | • Charge Time: 8-10 Hours • Battery: 2 x 2400 mHa Li-ion • Solar Panel: H: 12 |
| Product Weight | 0.73kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


