Apply Discount Code

Availability: In stock
2 Pack of Fibo Outdoor Up & Down Carbon Fibre Wall Lights - Anthracite
SKU
AS-C2-37502-ANTH
£30.00
Details
Transform your outdoor space with this 2 Pack of Fibo Outdoor Up & Down Carbon Fibre Wall Lights in Anthracite, designed to enhance both aesthetics and lighting efficiency. These IP44-rated water-resistant lights feature clear tempered glass and an anthracite finish, providing dual directional illumination to highlight architectural features. Constructed with durable carbon fibre, they ensure long-lasting performance and resistance to the elements.
- Includes two lights which each provide dual directional illumination;
- Clear tempered glass and anthracite finish;
- Constructed with durable carbon fibre and an IP44 rating.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Wall Lights |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Anthracite |
| Height | 16.2cm |
| Width | 7.7cm |
| Projection | 11cm |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Shape | GU10 |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Carbon Fibre |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Water Resistant |
| Style | Modern |
| Product Weight | 0.25kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


