Apply Discount Code

Availability: In stock
2 Pack of Eccles Outdoor Conduit Mount PIR Sensor - White
SKU
AS-C2-31805-WHT
£26.00
Details
Add an extra security feature to your outdoor lighting set up with this 2 Pack of Eccles Outdoor Conduit PIR Sensors. When connected to your lights, this innovative sensor uses infrared technology to detect movement outside your home, triggering the light to switch on automatically for convenience and ease of use. It also comes in a sleek white finish, which is ideal for lighter coloured exteriors, and has an 8 metre detection range.
- Features a 360 degree detection angle;
- Has an adjustable time delay;
- Is made of durable polycarbonate material.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Product Type | Sensor |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | White |
| Height | 3.9cm |
| Width | 8cm |
| Projection | 8cm |
| Material | Polycarbonate |
| Features | Security Sensor |
| Style | Conservatory, Contemporary, Industrial, Modern, Simple |
| Technical Information | IP20 Rated;Detection Range: 360°;Detection Distance: 8m max (<24° C);Temperature Range: -20 to + 40° C;Working Humidity: < 93% RH;Installation Height: 2.2-4m;Detection Moving Speed: 0.6 to 1.5m/s;Ambient Light: <-3-2000 LUX (adjustable);Time Delay: Minimum |
| Guarantee (years) | 2 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


