Apply Discount Code

Availability: In stock
1 Metre of Single Circuit Mains Track in Black
SKU
CUL-26333
£26.00
Details
Enhance your kitchen track lighting with the 1 Metre Single Mains Lighting Track in black. This mains lighting track can be used to power spotlights, pendant lights, flood lights or any other fitting when paired with the appropriate adaptors and voltage. A simple black finish means that this track lighting is suitable for multiple different purposes, whether it’s for domestic, commercial, or retail use. When used with integral LED spotlights, this single mains lighting track can provide bright, functional lighting, great for displays and maintaining efficient task lighting.
- Ideal for using with single track circuit spotlights;
- Great for adding extra length to track light kits;
- Provides you with endless possibilities for your interior lighting.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Product Type | Track Light Kit |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Height | 1.7cm |
| Width | 3.3cm |
| Length | 100cm |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Material | Metal |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 1 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


