Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Tutti 3 Light Round Cluster Pendant - Gold
SKU
V20-VIS2160
£545.00
Details
Illuminate your home with the Visconte Tutti 3 Light Round Cluster Pendant. Featuring an opulent gold finish, this glamourous cluster ceiling pendant is perfect for adding a luxurious aesthetic to your interiors. This cluster pendant also features dimmable lighting, meaning you can adjust your light to suit your home depending on the atmosphere. The tree glass globes beautifully refract light, casting mesmerising patterns and emitting an ambient glow.
- Perfect for styling in stairwells;
- Dimmable features;
- Gold finish creates a glamourous aesthetic.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 12.6 Watt |
| Dimmable | Yes |
| Product Type | Pendants |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Gold |
| Height | 150cm |
| Width | 2.5cm |
| Drop | Min: 20cm |
| Number of Bulbs | Integrated |
| Lumen | 1008 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient, Height Adjustable |
| Style | Cluster, Designer |
| Ceiling Cap | 25cm |
| Shade Shape | Ball |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 5 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



