Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Scoppio de Stelle 3 Light Ceiling Pendant - Gold
SKU
V22-VIS3181
£360.00
Recommended Lightbulbs
Details
Looking to add some sparkle to your home but don’t want to make a large statement? The Visconte Scoppio de Stelle 3 Light Ceiling Pendant is the light you need. The beautiful yet subtle design of the glass crystals allows it to reflect colourful speckles of light across your walls. While the 3 bulbs allow it to radiate a healthy glow of light to illuminate your full space.
- Save energy by pairing with compatible LED bulbs (sold separately);
- The gold finish of this ceiling light blends beautifully into any vintage home;
- Made from high quality materials, this light is made to last.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Gold |
| Diameter | 57cm |
| Height | 87cm |
| Drop | Min: 87cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 33 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Antique Style, Vintage Style |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




