Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Sarno 1 Light Ceiling Pendant with Blue Oval Glass Shade - Nickel
SKU
V23-VIS39815-BLU
£100.00
Recommended Lightbulbs
Details
Add a stunning pop of colour to your décor with the Sarno 1 Light Pendant Light. Ideal for styling on either side of a bed or over a kitchen island, this pendant fitting is sure to bring an artsy vibe to any decor. It also comes in a polished nickel finish for a modern aesthetic, and features a rippled effect oval glass shade with a gorgeous blue tint, which mimics that of hand blown glass for a luxury appearance.
- Blue tinted glass offers a pop of colour to your interior;
- Polished nickel finish is perfect for all home styles;
- Features a beautiful ripple effect.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Blue, Nickel |
| Diameter | 30cm |
| Height | 22cm |
| Drop | Min: 30cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Mid Century Modern |
| Ceiling Cap | 10cm |
| Product Weight | 2.4kg |
| Shade Shape | Oval |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




