Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Maiori Small Flush Ceiling Light with Iridescent Shades - Brass
SKU
V23-VIS39820-IRR
£150.00
Recommended Lightbulbs
Details
Don't let low ceilings or limited space stop you from getting the lighting you deserve. The Visconte Maiori Small Flush Ceiling Light with Iridescent Shades is finished in brass with an iredescent tone to the glass shades. That projects stunning, colour-changing light reflections across your room as the natural light hits it. Not only does this ceiling light practically illuminate your home once darkness falls, it acts as a stunning centrepiece throughout the day. The bulb of this light sits behind the iredescent shades which allows the light to filter through the shade and into your room. Effectively illuminating your whole space. Ensuring you have full visibility as you need it.
- Iredescent finish gives a stunning colour-changing reflection of light;
- Unique glass ball design gives this ceiling light a stylish appearance;
- Ideal for homes with low ceilings or limited space.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Product Type | Flush |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Brass |
| Diameter | 37cm |
| Height | 39cm |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Shape | Capsule |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 3 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Mid Century Modern |
| Ceiling Cap | 10cm |
| Product Weight | 3kg |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 





