Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Maine 6 Light Crystal Ceiling Pendant - Gold
SKU
V22-VIS3025
£1,081.00
Details
Add a glittering statement light to your home with the Visconte Maine 6 Light Crystal Ceiling Pendant. In a luxurious French gold finish, this pendant light is adorned with stunning crystal pieces that shimmer as the light shines out, offering a feeling of opulence to your interior. Style this beautiful light in any hallway or dining area for a look that is guaranteed to be eye catching.
- French gold finish offers a luxurious look;
- Crystal pieces glitter as the light shines out;
- Ideal for hallways and dining areas.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Product Type | Pendants |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Clear, Gold |
| Diameter | 45cm |
| Height | 47cm |
| Drop | Min: 57cm |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Shape | Candle |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Crystal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Large |
| Style | Antique Style, Classic, Designer |
| Ceiling Cap | 13.5cm |
| Product Weight | 13.7kg |
| Ceiling Type | High Ceiling, Vaulted Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Suggested Room | Hallway, Living Room |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



