
Details
Visconte Gem Conical LED 14 Light Ceiling Cluster Pendant - Chrome
Cluster pendants are one of the most eye catching and spectacular ways to bring a bold and beautiful light fitting into your home, as the magnificent hanging style with the multiple fittings creates a truly elegant feel which cannot be replicated by the vast majority of other fixtures available. The Gem Conical LED 14 Light Ceiling Cluster Pendant – Chrome from our fantastic Visconte range is a great example of exactly this, as it offers a very bold image and makes a brilliant statement piece within your home, however also offers stunning lighting which is useful and effective in creating mood and tone within your home’s interiors. The fitting begins with a simple rounded base plate, and from here the 14 sublime light features hang beautifully and project stunning lighting out into the room in marvellous fashion. Each of these lights comes in a conical shape, with a glass effect at the end for the light to shine through. Inside of this, there is a sparkle effect around the light which gives a stunning twinkle and shine to the light as it leaves the piece. This offers a soft and relaxing tone to your home which is bound to make it a more comfortable and soothing place to unwind in. Finished in chrome, this is the perfect way to add elegant lighting to a contemporary décor.
Integrated LED lighting is energy efficient as it requires far less power to operate than the standard bulb, and also lasts much longer meaning you’ll have reliable and high quality lighting in your interiors
- Chrome finish gives a modern feel to this fantastic fitting
- Cluster pendant structure is bold and elegant
- Offers stunning lighting to your home
- LED lighting is reliable and high quality
- Perfect for adding stunning modern lighting to a sophisticated décorÂ
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 4.8 Watt |
| Dimmable | Yes |
| Product Type | Cluster Pendant |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 240V |
| Color | Silver |
| Diameter | 51cm |
| Drop | 300cm |
| Number of Bulbs | 14 |
| Lumen | 4700 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Max Bulb Wattage | 4.8 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient, Long |
| Style | Cluster, Contemporary, Designer |
| Technical Information | THIS IS A SPECIAL ORDER ITEM |
| Efficiency Rating | A+ |
| Shade Shape | Fluted |
| Ceiling Type | High Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 5 |


Available! 


