Apply Discount Code

Availability: In stock
Visconte Crystal Double Hoop LED Prism Bar Ceiling Pendant - Chrome & Glass
SKU
V20-VIS1037
£2,175.00
Details
The Visconte Crystal Double Hoop LED Prism Bar Ceiling Pendant in Chrome & Glass is a sophisticated and classy addition to your interior lighting arrangement. The modern design of the pendant means that no bulb is required and the round structure will project beautiful lighting that will fill the room. With a chrome finish, the contemporary style of this light is only enhanced further, making it a great choice for those who are looking to create a modern aesthetic within their home whilst still retaining a touch of elegance and luxury.
- Integrated LED technology;
- Unique hoop shaped structure;
- Chrome finish creates a modern, fresh look.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 57.6 Watt |
| Dimmable | Yes |
| Product Type | Pendants |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Voltage | 240V |
| Color | Silver |
| Diameter | 60cm |
| Drop | Max: 150cm |
| Lumen | 3600 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Glass |
| Features | Energy Efficient, Height Adjustable, Large |
| Style | Contemporary, Crystal Effect, Designer, Elegant, Lounge, Modern, Stylish, Trendy |
| Ceiling Type | High Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 5 |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


