Apply Discount Code

Available For Pre-Order Usually Delivered in 7-10 Working Days
Visconte Capri 24 Light 2 Tier Rings Ceiling Pendant - Bronze
SKU
AS-C6-CAP-16-8
£830.00
Recommended Lightbulbs
Details
Visconte Capri 24 Light 2 Tier Rings Ceiling Pendant - Bronze
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Pendants |
| Voltage | 240V |
| Color | Bronze |
| Diameter | 104cm |
| Height | Bespoke. Contact Us. |
| Drop | Bespoke: Adjustable |
| Number of Bulbs | 24 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Height Adjustable |
| Style | Industrial |
| Technical Information | • This bespoke chandelier cartwheel light is available custom built as a single |
| Ceiling Cap | 12cm |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



