Apply Discount Code

Availability: In stock
Tow 25 Watt Rectangle LED Bathroom Mirror with Touch Demist - Silver
SKU
SPA-44393
£145.00
Details
The Tow 25 Watt Rectangle LED Bathroom Mirror with Touch Demist in silver combines modern design with practical functionality. With its touch-sensitive technology, this sleek mirror offers convenient use, whilst the integrated LED technology provides a practical illumination in your bathroom. The rectangular shape makes it ideal for both small and larger bathroom spaces, enhancing both style and convenience.
- Large rectangular shape for large and small rooms;
- Practical integrated LED technology;
- Touch-sensitive technology.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 25 Watt |
| Product Type | Mirror Lights |
| Switch Type | Touch |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| IP Rating | IP44 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Silver |
| Diameter | 4.5cm |
| Height | 70cm |
| Width | 50cm |
| Projection | 4cm |
| Lumen | 1319 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal & Glass |
| Style | Modern |
| Product Weight | 5.06kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


