Apply Discount Code

Tiffany by Tiff 3 Light 40cm Dragonfly Semi Flush Ceiling Light - Red and Antique Brass
SKU
I29-TIFF-1012
Availability: In stock
Details
Light your home with a vintage style with the Tiffany by Tiff 3 Light 40cm Dragonfly Semi Flush Ceiling Light. The antique brass finish creates a gorgeous classical style, beautifully complementing the stained glass shade made up of red and yellow. The light within diffuses through the warm-toned shade and fills your room with an ambient glow – ideal for any living room or bedroom. Semi flush lights optimise the head space in your room to ensure a minimal drop height, ideal for rooms with low hanging ceilings.
- Red shade lights up with stunning warmth;
- Antique brass finish emphasises the retro styling;
- Semi flush light is perfect for homes with low ceilings.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | No |
| Light Source | LED |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Semi Flush |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Antique Brass, Black, Blue, Cream, Green, Purple, Red, Yellow |
| Diameter | 41cm |
| Height | 41.5cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Shape | GLS |
| Light Bulb Type | E27 Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Metal & Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb, Uplighter |
| Style | Antique Style, Art Deco, Decorative, Designer, Tiffany, Traditional, Victorian Style, Vintage Style |
| Technical Information | • IP20 Rated • Class I |
| Product Weight | 3kg |
| Ceiling Type | Low Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
| Suggested Room | Bedroom, Hallway, Living Room |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




