Apply Discount Code

Availability: In stock
Tess Fringed Easy to Fit Lamp Shade - Lilac
SKU
C01-INL-35011-LIL
£29.00
Details
Add eclectic flair to your home decor with our Tess Fringed Easy to Fit Lamp Shade. The cylindrical shade is finishd in a gorgeous lilac tone - adding a sense of romance and relaxation to your decor. The fringe detailing softens the shade with a cosier, bohemian feeling - making it the perfect addition to any bedroom or living room.
- Romantic lilac finish adds a soft aesthetic to your room;
- Fringe detailing has a flair of boho chic;
- Easyfit shades can be simply fitted to any existing pendant fitting with ease and efficiency.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Product Type | Easy to Fit |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Lilac |
| Height | 13cm |
| Width | 35cm |
| Length | 35cm |
| Light Bulb Type | Attaches to Existing Fitting |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Shade Material | Fabric |
| Style | Antique Style, Fringed, Traditional, Vintage Style |
| Product Weight | 1kg |
| Shade Shape | Cylinder |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 

