Apply Discount Code

Availability: In stock
Small Globe Frosted Glass Vase Table Lamp - White
SKU
C01-JS5464
£19.00
Recommended Lightbulbs
Details
Simplistic lighting is great for bringing a smooth and stylish feel to your home, as it helps to create a minimalistic theme within the interiors which is ideal for a more relaxed atmosphere. This frosted glass globe shaped table lamp has a vase inspired image and offers a very soft glow out across the room, producing the ideal environment to unwind inside of. The white finish helps to bring a brighter image to your home for a lighter and more uplifting mood.
- white finish is bright and simple;
- frosted glass gives a soothing glow;
- ideal for a wide range of interior thanks to the minimalistic design.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Light Source | Halogen |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Table Lamp |
| Switch Type | Inline |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | White |
| Diameter | 15cm |
| Height | 17cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Bulb Type | G4 |
| Max Bulb Wattage | 20 Watt |
| Material | Glass |
| Shade Material | Glass |
| Features | Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Conservatory, Contemporary, Modern, Orb, Quirky, Simple |
| Technical Information | THIS IS A SPECIAL ORDER ITEM;Suitable for use with energy saving bulbs |
| Shade Shape | Globe, Round |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


