Apply Discount Code

Single 4 Way Outdoor LED Surface Mount Drive Over and Spike Ground Light - Black
SKU
C01-ZN-29997-BLK
Availability: In stock
Single 4 Way Outdoor LED Surface Mount Drive Over and Spike Ground Light - Black
SKU
C01-ZN-29997-BLK
£50.00
Details
Light your garden spaces with this Single 4 Way Outdoor LED Surface Mount Drive Over and Spike Ground Light. This light is extremely versatile as it is able to be used as a ground light and as a surface mounted or drive over light, making it very fuctional and practical. This light comes in a sleek black finish for a modern look that blends with dark surfaces and appears very minimalist. It also features integrated LED technology for long lasting and energy efficient lighting, as well as an IP67 rating meaning that it is protected against harsh weather conditions and temporary submersion, making it perfect for areas with lots of rain.
- Integrated LED technology for durable and long lasting lighting;
- Can be used as a ground spike light or surface mounted;
- Drive over with 2000kg maximum weight;
- Sleek black finish is very minimal and gives a barely visible appearance.
More Information
| Brand Source | LC |
|---|---|
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 4 Watt |
| Product Type | Spike Lights |
| Colour Temperature | 4000K Natural White |
| IP Rating | IP67 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Black |
| Diameter | 21cm |
| Height | 5.5cm (With Spike: 16cm) |
| Number of Bulbs | 4 |
| Lumen | 160 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Diecast Aluminium |
| Features | Energy Efficient, Water Resistant |
| Style | Contemporary, Modern, Simple |
| Technical Information | • IP67 Rated for Outdoor Use • Maximum Weight Capacity: 2 |
| Compatible with LED | Yes |
| Guarantee (years) | 2 |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


