Apply Discount Code

Rosco 3 Light Parabolic Rectangular Ceiling Spotlight Plate with LED Bulbs - White
SKU
AS-C2-28208-WH
Available For Pre-Order Usually Delivered in 7-10 Working Days
Rosco 3 Light Parabolic Rectangular Ceiling Spotlight Plate with LED Bulbs - White
SKU
AS-C2-28208-WH
£20.00
Recommended Lightbulbs
Details
Our Rosco 3 Light Parabolic Rectangular Ceiling Spotlight Plate with LED Bulbs is the ideal task lighting touch for your interior arrangements, with a sleek, white finish and a modern rectangular design for a gorgeous flair among your décor. This spotlight plate is perfect for brightening up your kitchen with a stylish yet practical fitting – illuminating the surrounding areas with a handy illumination to ensure your wellbeing at all times. With free LED bulbs included, this great value product brings an ease and simplicity to any home.
- Free LED bulbs bring an eco-friendly, energy-efficient addition to your lighting arrangements – saving energy, money and time;
- White finish has a sleek, stylish look that opens up your ceiling space and enhances the space in your rooms;
- Rectangular ceiling plate and circular spotlight heads have a uniquely geometric look.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | Halogen |
| Dimmable | Yes (With compatible bulb & switch) |
| Product Type | Flush |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | White |
| Height | 20.5cm |
| Width | 12cm |
| Length | 56cm |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Bulb Type | G9 |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal |
| Features | Adjustable Head(s) |
| Style | Commercial |
| Technical Information | Comes with LED bulbs |
| Ceiling Type | Low Ceiling |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 




