Apply Discount Code

Availability: In stock
Rima Industrial Style Wall Light - Satin Brass
SKU
C01-INL-31703-BRS
£39.00
Details
Retro styling for your interior décor with the Rima Industrial Style Wall Light. This spotlight type wall light comes in a gorgeous brass finish that goes perfectly with both neutral and eclectic home decor, projecting a warm glow in any direction of your choosing due to its adjustability. Style this light in pairs on either side of a hallway, mirror, or bed for a cohesive and symmetrical appearance.
- Brass finish is ideal for eclectic interiors;
- Style in pairs for a symmetrical and balanced look;
- Adjustable up and down movement for focused lighting.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | No |
| Product Type | Wall Lights |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Brass |
| Height | 25m |
| Width | 16cm |
| Projection | 23cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Shape | Golf Ball |
| Light Bulb Type | E14 Small Edison Screw |
| Max Bulb Wattage | 28 Watt |
| Material | Metal |
| Shade Material | Metal |
| Features | Adjustable Head(s), Energy Efficient With Compatible Bulb |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Compatible with LED | Yes |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


