Apply Discount Code

Availability: In stock
Patty Patterned Glass Easy to Fit Shade - White
SKU
C01-HB-32709-WHT
£16.00
Details
Introduce understated elegance with the Patty Patterned Glass Easy to Fit Shade in crisp white. Adding texture with diffusing soft light across your space, the etched design offers a gorgeous, delicate aesthetic to the space. Quick to install and compatible with most pendant fittings, it's a stylish update without the hassle.
- Subtle white etched glass design;
- Soft light diffusion effect;
- Simple clip-on fitting.
More Information
| Weight (kg) | 0.3 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Product Type | Easy to Fit |
| Color | White |
| Diameter | 12cm |
| Height | 20cm |
| Number of Bulbs | 1 |
| Light Bulb Type | Attaches to Existing Fitting |
| Max Bulb Wattage | 10 Watt |
| Material | Glass |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Technical Information | Non Electrical |
| Product Weight | 0.34kg |
| Shade Shape | Cylinder |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 



