Apply Discount Code

Availability: In stock
Paola 5 Light LED Ring Cluster Ceiling Pendant - Satin Brass
SKU
C01-HB-32667-BRS
£110.00
Details
Showcasing ultra-modern design for contemporary spaces, the Paola 5 Light Cluster Ceiling Pendant features five LED rings suspended in a clustered formation. Finished in satin brass, it offers sculptural elegance and soft, energy-efficient lighting from the individually height-adjustable pendants. It's the perfect centrepiece for stairwells, lounges, or dining rooms.
- Integrated LED lighting design and 3000k warm white glow;
- Modern satin brass finish;
- Adjustable suspension lengths.
More Information
| Weight (kg) | 1.2 |
|---|---|
| Brand Source | LC |
| Bulbs Included | Yes |
| Light Source | LED |
| Wattage | 16 Watt |
| Product Type | Cluster Pendant |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| IP Rating | IP20 Rated |
| Voltage | 220V - 240V |
| Color | Satin Brass |
| Diameter | 30.5cm |
| Height | 120cm |
| Drop | Min: 20cm |
| Number of Bulbs | 5 |
| Lumen | 1500 |
| Light Bulb Type | Integrated LED |
| Material | Metal |
| Features | Energy Efficient, Height Adjustable |
| Style | Modern |
| Ceiling Cap | 20cm |
| Product Weight | 0.8kg |
| Compatible with LED | Yes |
| Post 2021 Efficiency Rating | G |
Reviews
Write Your Own Review


Available! 


